Program Name / Conceitos (*)
History
CAPES (2017)3
Level / Degree
Postgraduate / MESTRADO ACADÊMICO
Modalidade
Presencial
Turno
DIURNO
Código UFPel
7053
Código CAPES
42003016036P6
Unidade
Programa
Coordenador
Criação e Reconhecimento
Portaria n. 1979 de 28/12/2009
Portaria MEC n. 1045 de 18/08/2010 D.O.U. em 19/08/2010, Seção 1, p. 11.
Renovado pela Portaria MEC n. 609 de 14/03/2019. D.O.U. em 18/03/2019, Seção 1, p. 63.

Presentation

UFPEL’s Master’s Degree in History (PPGH for its spelling in Portuguese) was accredited by CAPES in 2009 and had its first class in 2010. The Program is the result of the collective efforts of professors of History from UFPel in search of teaching and research quality. The Program’s area of ​​concentration is Borders and Identities, with three lines of research: Politics and State, Society and Culture, and Arts and Historical Knowledge.

The proposal aims to study historical phenomena not based on a geographical area or a specific group, but rather on the idea of borders and identity and the multiple possibilities of interpretation and application of these two concepts. The PPGH is the second program of graduate studies hosted in a public institution of Rio Grande do Sul and the first program in History in the southern half of the state, opening the way for expansion of the study of History in a permanent academic perspective.

Area of Concentration

Lines of Research

Politics and State
This line of investigation brings the discussion of Political History supported by theoretical and methodological pluralism, focusing on attempts to reflect and define distinct phenomena, historical events and processes considering the ideas and practices of approach or distancing (the sense of the conceptual boundary) and also ideas and practices of characterization or categorization (the sense of conceptual identity). This line has as preferred objectives the relations of power, domination, size of the public, the State, society, exclusion, political thought, territory, economic policies, institutions, and the phenomena of migration and space.
 

Society and Culture
Within the framework of studies of Social and Cultural History, this line brings together the discussions of borders and identities in their mutable and relational aspects. It analyzes the socio-cultural boundaries between classes, groups or sectors and their mechanisms of integration and social statement; the process of formation and evolution of their identity, and associative and cultural instruments. It focuses on the various forms of manifestation and expression that enable the construction of individual or collective identities, such as health, leisure, culture, education and religion.
 

Arts and Historical Knowledge
The line encompasses the discussions that comprise the disciplinary border of History and Art. The main themes are Music, Literature and Visual Arts, investigated with a wide range of approaches, such as production/reception/dissemination of artistic products and its social relations; urban artistic practices; practices and rites of consecration of the image; literary, musical and visual representations; heritage and material culture; visual culture; iconology studies and musicology. It seeks to develop reflections on the identity of historical knowledge in its historiographical, theoretical, methodological character and its teaching, as well as their interdisciplinary relations and generation of knowledge based on interface and diversity of sources. The research of this line also analyzes artistic artifacts as historical sources and their preservation.

Study plan

Culture and Ethnic Identity - 60 hours, 04 credits

Education and the Teaching of History - 60 hours, 04 credits

State and Society - 60 hours, 04 credits

History of International Relations - 60 hours, 04 credits

History and Literature - 60 hours, 04 credits

History and Media - 60 hours, 04 credits

History and Music - 60 hours, 04 credits

History and Society - 60 hours 04 credits

History, Art and Images - 60 hours, 04 credits

History, Theory and Research Methodology- 60 hours, 04 credits

Historiography I - 60 hours, 04 credits

Historiography II - 60 hours, 04 credits

Historiography III - 60 hours, 04 credits

Politics and Occupation of Space - 60 hours, 04 credits

Politics, Ideas, and institutions - 60 hours, 04 credits

Work and Culture - 60 hours, 04 credits

Thesis workshop - 60 hours, 03 credits

Thesis workshop - 60 hours, 03 credits

Thesis workshop - 60 hours, 03 credits

Thesis workshop - 60 hours, 03 credits

Special Seminar I - 60 hours, 04 credits

Special Seminar II - 60 hours, 04 credits

Special Seminar III - 30 hours, 02 credits

Special Topics I - 60 hours, 04 credits

Special Topics II - 30 hours, 02 credits

Special Topics III - 60 hours, 04 credits

Faculty

Politics and State
Adhemar Lourenço da Silva Júnior
Fernando da Silva Camargo
Elisabete da Costa Leal

Society and Culture
Adhemar Lourenço da Silva Júnior
Aristeu Elisandro Machado Lopes
Edgar Ávila Gandra
Lorena Almeida Gill
Márcia Janete Espig
Paulo Cesar Possamai
Sebastião Pere

Arts and Historical Knowledge
Ana Inez Klein
Aristeu Elisandro Machado Lopes
Elisabete da Costa Leal
Fábio Vergara Cerqueira
Larissa Patron Chaves

Number of credits required

Matriz Curricular

Turmas ofertadas em 2023 / 2

1º Semestre

Disciplina / Professores / HoráriosTurmaVagasMatric.
0728315 - ESTÁGIO DOCENTEProfessor responsável pela turma: ARISTEU ELISANDRO MACHADO LOPES
Horários
ManhãTardeNoite
SEX08:00 - 08:50
08:50 - 09:40
10:00 - 10:50
10:50 - 11:40
1011
0728315 - ESTÁGIO DOCENTEProfessor responsável pela turma: MARCIA JANETE ESPIG
Horários
ManhãTardeNoite
QUI08:00 - 08:50
08:50 - 09:40
10:00 - 10:50
10:50 - 11:40
1311
0728236 - HISTÓRIA DAS RELAÇÕES INTERNACIONAISProfessor responsável pela turma: CHARLES PEREIRA PENNAFORTE
Horários
ManhãTardeNoite
SEX08:50 - 09:40
10:00 - 10:50
10:50 - 11:40
11:40 - 12:30
11213
0728249 - SEMINÁRIO ESPECIAL IProfessor responsável pela turma: WILIAN JUNIOR BONETE
Horários
ManhãTardeNoite
QUI13:30 - 14:20
14:20 - 15:10
15:10 - 16:00
16:00 - 16:50
11516
0728250 - SEMINÁRIO ESPECIAL IIProfessor responsável pela turma: BRUNO ROTTA ALMEIDA
Horários
ManhãTardeNoite
QUA14:20 - 15:10
15:10 - 16:00
16:00 - 16:50
17:10 - 18:00
11014

2º Semestre

Disciplina / Professores / HoráriosTurmaVagasMatric.
10900164 - CULTURAS: ENTRE ENSINO, LINGUAGENS E FORMAÇÃO DE SENTIDOSProfessor responsável pela turma: LISIANE SIAS MANKE
Professor Regente: ALESSANDRA GASPAROTTO
Horários
ManhãTardeNoite
TER13:30 - 14:20
14:20 - 15:10
15:10 - 16:00
16:00 - 16:50
1137
10900161 - ESTADO: ENTRE PODER, TENSÕES E AUTORITARISMOProfessor responsável pela turma: EDGAR AVILA GANDRA
Professor Regente: JORGE EREMITES DE OLIVEIRA
Horários
ManhãTardeNoite
SEX08:50 - 09:40
10:00 - 10:50
10:50 - 11:40
11:40 - 12:30
11511
10900162 - IMAGENS: ENTRE ICONOGRAFIA, CULTURA VISUAL E INTERMIDIALIDADEProfessor responsável pela turma: FABIO VERGARA CERQUEIRA
Professor Regente: DANIELE GALLINDO GONCALVES
Professor Regente: LARISSA PATRON CHAVES SPIEKER
Horários
ManhãTardeNoite
SEX13:30 - 14:20
14:20 - 15:10
15:10 - 16:00
16:00 - 16:50
1127
10900158 - SEMINÁRIO DE ORIENTAÇÃO IIProfessor responsável pela turma: ALESSANDRA GASPAROTTO
Horários
ManhãTardeNoite
SEG08:00 - 08:50
08:50 - 09:40
122
10900158 - SEMINÁRIO DE ORIENTAÇÃO IIProfessor responsável pela turma: FABIO VERGARA CERQUEIRA
Horários
ManhãTardeNoite
SEG08:00 - 08:50
08:50 - 09:40
1022
10900158 - SEMINÁRIO DE ORIENTAÇÃO IIProfessor responsável pela turma: LARISSA PATRON CHAVES SPIEKER
Horários
ManhãTardeNoite
SEG08:00 - 08:50
08:50 - 09:40
1112
10900158 - SEMINÁRIO DE ORIENTAÇÃO IIProfessor responsável pela turma: LISIANE SIAS MANKE
Horários
ManhãTardeNoite
SEG08:00 - 08:50
08:50 - 09:40
1211
10900158 - SEMINÁRIO DE ORIENTAÇÃO IIProfessor responsável pela turma: MARCIA JANETE ESPIG
Horários
ManhãTardeNoite
SEG08:00 - 08:50
08:50 - 09:40
1311
10900158 - SEMINÁRIO DE ORIENTAÇÃO IIProfessor responsável pela turma: PATRICIA WEIDUSCHADT
Horários
ManhãTardeNoite
SEG08:00 - 08:50
08:50 - 09:40
1411
10900158 - SEMINÁRIO DE ORIENTAÇÃO IIProfessor responsável pela turma: ANA MARÍA SOSA GONZÁLEZ
Horários
ManhãTardeNoite
SEG08:00 - 08:50
08:50 - 09:40
211
10900158 - SEMINÁRIO DE ORIENTAÇÃO IIProfessor responsável pela turma: ARISTEU ELISANDRO MACHADO LOPES
Horários
ManhãTardeNoite
SEG08:00 - 08:50
08:50 - 09:40
322
10900158 - SEMINÁRIO DE ORIENTAÇÃO IIProfessor responsável pela turma: DANIELE GALLINDO GONCALVES
Horários
ManhãTardeNoite
SEG08:00 - 08:50
08:50 - 09:40
711
10900158 - SEMINÁRIO DE ORIENTAÇÃO IIProfessor responsável pela turma: EDGAR AVILA GANDRA
Horários
ManhãTardeNoite
SEG08:00 - 08:50
08:50 - 09:40
811
10900158 - SEMINÁRIO DE ORIENTAÇÃO IIProfessor responsável pela turma: FABIO VERGARA CERQUEIRA
Horários
ManhãTardeNoite
SEG08:00 - 08:50
08:50 - 09:40
911
10900159 - SEMINÁRIO DE ORIENTAÇÃO IIIProfessor responsável pela turma: LARISSA PATRON CHAVES SPIEKER
Horários
ManhãTardeNoite
QUA08:00 - 08:50
08:50 - 09:40
1111
10900160 - SEMINÁRIO DE ORIENTAÇÃO IVProfessor responsável pela turma: ALESSANDRA GASPAROTTO
Horários
ManhãTardeNoite
SEG08:00 - 08:50
08:50 - 09:40
111
10900160 - SEMINÁRIO DE ORIENTAÇÃO IVProfessor responsável pela turma: FABIO VERGARA CERQUEIRA
Horários
ManhãTardeNoite
SEG08:00 - 08:50
08:50 - 09:40
1022
10900160 - SEMINÁRIO DE ORIENTAÇÃO IVProfessor responsável pela turma: LISIANE SIAS MANKE
Horários
ManhãTardeNoite
SEG08:00 - 08:50
08:50 - 09:40
1221
10900160 - SEMINÁRIO DE ORIENTAÇÃO IVProfessor responsável pela turma: DANIELE GALLINDO GONCALVES
Horários
ManhãTardeNoite
SEG08:00 - 08:50
08:50 - 09:40
711
10900160 - SEMINÁRIO DE ORIENTAÇÃO IVProfessor responsável pela turma: EDGAR AVILA GANDRA
Horários
ManhãTardeNoite
SEG08:00 - 08:50
08:50 - 09:40
811

Alunos Matriculados

Name Ano de ingresso Semestre de ingresso
BETHÂNIA LUISA LESSA WERNER20231
Daniel Filipe Soares Souza20231
Franklin Donatello Rosa20231
GREGORY RAMOS OLIVEIRA20231
LARISSA CERONI DE MORAIS20231
LILIAN OLIVEIRA TREVISAN LIMA20231
LILIAN SIGNORINI LAFUENTE20231
Luísa Machado Montedo de Oliveira20231
LUÍS FERNANDO OLIVEIRA CAMPOS20231
MARINA RIBEIRO CARDOSO20231
NATHALIA LIMA ESTEVAM20231
RODRIGO TRESOLDI GIOVANAZ20231
SUÉLLEN DE MEDEIROS CORTES20231
Thalis Figueiredo Sartorio20231
DOUGLAS REISDORFER20221
JÉSSICA RENATA SANTOS SILVA20221
João Octavio França Teixeira20221
JOÃO VITOR DE ARMAS TEIXEIRA20221
JULIANA ÁVILA PEREIRA20221
PATRÍCIA SCHNEID ALTENBURG20221
Diênifer Alves Ramos da Rosa20211
MARIA LUISA PEREIRA ANDERSON20211

Alunos Egressos

Name Ano de ingresso Ano de conclusão
ANTONIO GABRIEL VERGARA20102012
CAROLINE TECCHIO20102012
DEOMAR VILLAGRA NETO20102012
DIEGO DA LUZ NASCIMENTO20102012
EDALAURA BERNY MEDEIROS20102012
HELENIZE SOARES SERRES20102012
PAULO SERGIO ANDRADE QUARESMA20102012
RAFAEL ANTÔNIO KAPRON20102012
TAIANE MENDES TABORDA20102012
VANESSA DOS SANTOS LEMOS20102012
ANA PAULA DO AMARAL COSTA20112013
ANDRÉ LUIZ DA SILVA20112013
CRISTINE TEDESCO20112013
LIDIANE ELIZABETE FRIDERICHS20112013
LUIZ CARLOS COELHO FEIJÓ20112013
MAIRA EVELINE SCHMITZ20112013
MARIA DO CARMO PINTO ARANA DE AGUIAR20112013
MARILIA DA ROCHA HOFSTÄTTER20112013
SUSAN LAUREN ZILLE MACHADO20112013
THAÍS DE FREITAS CARVALHO20112013
FELIPE RADÜNZ KRÜGER20122014
GEZA LISIANE CARÚS GUEDES20122014
LUIANE SOARES MOTTA20122014
MARIA CLARA LYSAKOWSKI HALLAL20122014
MARILIA BRANDAO AMARO DA SILVEIRA20122014
PAULA DE OLIVEIRA VIEIRA20122014
RODRIGO VIEIRA PINNOW20122014
ROSENDO DA ROSA CAETANO20122014
TAMARA OSWALD20122014
BRUNO BLOIS NUNES20142015
DÁRIO MILECH NETO20132015
DÉBORA STRIEDER KREUZ20132015
HELISSA RENATA GRUNDEMANN20132015
JEAN PIERRE TEIXEIRA DA SILVA20132015
JÚLIO RIBEIRO XAVIER20132015
LÓREN NUNES DA ROCHA20132015
MARCELLO DE ALBUQUERQUE MARANHÃO20132015
RODRIGO SALABERRY DOS SANTOS20132015
SARA TEIXEIRA MUNARETTO20132015
VITOR BERNARDI BÜNDCHEN20132015
CAMILA DE ALMEIDA SILVA20142016
CAMILA MARTINS BRAGA20142016
CHRISTIAN FERREIRA MACKEDANZ20142016
CLEVERTON LUIS FREITAS DE OLIVEIRA20142016
DIANA SILVEIRA DE ALMEIDA20142016
EVERTON DA SILVA OTAZÚ20142016
FABIANO NEIS20142016
FRANCISCO BARRETO DE ALMEIDA NETO20142016
JANAINA SCHAUN SBABO20142016
JORDANA ALVES PIEPER20142016
LIDIANE CAROLINA CARDERARO DOS SANTOS20142016
MÁRCIO DILLMANN DE CARVALHO20142016
MARIO MARCELLO NETO20142016
MATHEUS BARROS DA SILVA20142016
PAULO RENATO SOUZA IENCZAK20142016
ROBERT WAGNER PORTO DA SILVA CASTRO20142016
THIAGO CEDREZ DA SILVA20142016
AMANDA BASILIO SANTOS20152017
ANDERSON DA CRUZ NUNES20152017
ÂNGELA PEREIRA OLIVEIRA20152017
BIANE PEVERADA JAQUES20152017
COSME ALVES SERRALHEIRO20152017
EDUARDA BORGES DA SILVA20152017
ELVIS SILVEIRA SIMÕES20152017
FELIPE NUNES NOBRE20152017
JÉSSICA OLIVEIRA DE SOUZA20152017
JOSUÉ EICHOLZ20152017
MARCO ANTONIO CORREA COLLARES20152017
Milena Rosa Araújo Ogawa20152017
MÔNICA RENATA SCHMIDT PEGORARO20152017
Priscila Novelim20142017
RICARDO BARBOSA DA SILVA20152017
SÍLVIA REGINA TEIXEIRA CHRISTÓVÃO20152017
VANIA FARIAS FERREIRA20152017
VINICIUS CARDOSO NUNES20152017
ANELISE DOMINGUES DA SILVA ABRAÃO20162018
ANTONIO AUGUSTO DA SILVA AZAMBUJA20162018
ELENA TEIXEIRA PORTO VIEIRA20162018
ELIANA MENEZES DE SOUZA20162018
ELISIANE MEDEIROS CHAVES20162018
GABRIELA BRUM ROSSELLI20162018
GUSTAVO SILVEIRA RIBEIRO20162018
HELOISA HELENA CAMPELO RODRIGUES DA ROCHA20162018
LAURA GIORDANI20162018
LETÍCIA PORTELLA MILAN20152018
MAICON ALEXANDRE TIMM DE OLIVEIRA20162018
MARIO AYRES DA SILVEIRA20162018
SILVIA BANDEIRA DA SILVA20162018
SUZI URBANA SILVEIRA DA SILVA20162018
TASLINS FERREIRA HERBSTRITH20152018
TIAGO ROSA DA SILVA20162018
TICIANE PINTO GARCIA20162018
VINICIUS CARVALHO VELEDA20162018
ARTUR RODRIGO ITAQUI LOPES FILHO20172019
Carolina Abelaira Silveira20172019
CAROLINE ATENCIO MEDEIROS NUNES20172019
CAROLINE BESKOW QUINTANA20172019
CAROLINE DUARTE MATOSO20172019
FÁBIO DONATO FERREIRA20172019
FELIPE ALVES PEREIRA AVILA20172019
GILSON MOURA HENRIQUE JÚNIOR20172019
MARIANA ROCKEMBACK DA SILVA20172019
MAURÍCIO DA CUNHA ALBUQUERQUE20172019
MIRANDA LUÍZA DA SILVA BRANDÃO20172019
MOACIR SILVA DO NASCIMENTO20172019
RAFAEL DE MOURA PERNAS20172019
SILVANA DE ARAUJO MOREIRA20172019
ÁLISSON BARCELLOS BALHEGO20182020
ANDRIELI PAULA FRANA20182020
DARLAN DE FARIAS RODRIGUES20182020
EVERTON BONOW20182020
EZEQUIEL NASCIMENTO SANTOS20182020
GABRIEL CARVALHO KUNRATH20182020
JUAN SAMPAIO NEITZKE20182020
KEVIN RETZLAFF DOS SANTOS20182020
LETÍCIA CAMPAGNOLO CAVALHEIRO20182020
LISIANE BELTRÃO PEREIRA20182020
LUANA SCHUBERT LEDERMANN20182020
LUCAS MARQUES VILHENA MOTTA20182020
LUIS GIOVANI ADAMOLI CASTRO20182020
NÁDIA CRISTIANE COELHO DA SILVA KENDZERSKI20182020
SILVIA GONÇALVES MATEUS20182020
TIAGO PERINAZZO CASSOL20182020
VINICIUS RODRIGUES DIAS20182020
AMILCAR ALEXANDRE OLIVEIRA DA ROSA20192021
ARANTXA SANCHES SILVA DA SILVA20192021
Caroline Cardoso da Silva20192021
FRANCISCA MESQUITA JESUS20192021
JÉSSICA BITENCOURT LOPES20192021
JÉSSICA RODRIGUES BANDEIRA PERES20192021
JOÃO GOMES BRAATZ20192021
JOSÉ RICARDO MARQUES RESENDE JÚNIOR20192021
LÊNIN PEREIRA LANDGRAF20192021
LÉO ARAÚJO LACERDA20192021
LEONARDO SILVA AMARAL20192021
MARIUZA TOLEDO PINHEIRO20192021
NAIRANA KARKOW BONES20192021
PATRÍCIA DUARTE PINTO20192021
RAYANNE MATIAS VILLARINHO20192021
SARA SCHNEIDER DE BITTENCOURT20192021
SINARA VEIGA FAUSTINO20192021
ALLAN GOMES SILVA PEREIRA20202022
ÂNGELO BIERHALS ZARNOT20202022
BRUNA GABRIELLE SILVA ZANETTI20202022
Bruno dos Santos Bengochea20202022
BRUNO EINHARDT BIERHALS20202022
CAMILLA MENEGUEL ARENHART20202022
DARLISE GONÇALVES DE GONÇALVES20202022
DENISE VIEIRA DA SILVA20202022
DOUGLAS DA SILVA NUNES20202022
DOUGLAS FERREIRA DOS SANTOS20202022
ETIANE CARVALHO NUNES20202022
EULER FABRES ZANETTI20202022
FABRÍCIO DE OLIVEIRA FARIAS20202022
FLÁVIA LUCIMERI RODRIGUES DE FREITAS20202022
LUCIANA MECKING ARANTES20202022
MATHEUS SILVA DA SILVA20202022
NYCOLE SCHMITT ANDRADE20202022
VITOR WIETH PORTO20202022
Giovani Bertolazi Brazil20212023
LUCIANA DE ÁVILA FREITAS20212023

Location and contacts

Page generated on 2023-12-09 03:04:09 (query took 2.679915s)