Program Name / Conceitos (*)
Biotechnology
CAPES (2017)6
Level / Degree
Postgraduate / MESTRADO ACADÊMICO
Modalidade
Presencial
Turno
DIURNO
Código UFPel
7020
Código CAPES
42003016020M2
Unidade
Programa
Coordenador
Criação e Reconhecimento
Portaria n. 1073 de 18/11/2003
Portaria MEC n. 1585 de 20/06/2003 D.O.U. em 23/06/2003, Seção 1, p. 20.
Renovado pela Portaria MEC n. 609 de 14/03/2019. D.O.U. em 18/03/2019, Seção 1, p. 63.

Presentation

UFPel’s Center for Biotechnology (CenBiot for its spelling in Portuguese) was established in November 1988. Since its creation, the CenBiot has grown steadily, becoming an important center for the dissemination of knowledge on modern biotechnology, technology generation, and the training of new researchers at UFPel. The working experience gathered by CenBiot faculty through their various research projects and also through CenBiot participation in different Graduate Programs in the Area of Agricultural Sciences at UFPel led to the creation of the Graduate Program in Biotechnology in 1994, which now offers a doctorate degree.

The Program was primarily intended for students graduating from the university’s Master’s Programs in Agrarian Sciences and aimed to train them to apply the techniques of modern biotechnology in their fields of study. After a restructuring process, it was renamed Graduate Program in Agricultural Biotechnology, had its lines of research redesigned to focus on the area of ​​agricultural sciences and offered a Master’s and a Doctorate degree in Agricultural Biotechnology. In 2008, with the creation of the Biotechnology Committee by CAPES, the Program was finally named Graduate Program in Biotechnology.

Since the Program was created, 53 masters and 90 doctors have already graduated, many of them becoming professors and/or researchers in national and international teaching and research institutions. Currently, the Program’s activities take place at the Center for Biotchnology at UFPel’s Technology Development Center (CDTec), established on Capão do Leão Campus, in the city of Pelotas, Brazil. In addition to the Master’s and Doctorate degree programs, the CDTec Center for Biotechnology also offers the Bachelor’s Program in Biotechnology, the first of its kind in the state of Rio Grande do Sul.

In 2013, after a triennial review (2010-2012) performed by CAPES, the Graduate Program in Biotechnology was given a grade of 6 and became one of the most respected programs in the country. In this evaluation, programs were graded according to the following scale: 1 and 2, which would be disqualifying grades; 3 meaning a regular performance that meets the minimal quality standard; 4 meaning a good performance and 5, the maximum score for graduate programs with master’s degrees only. Grades 6 and 7 indicate a performance equivalent to the highest international standard.

Nowadays, the Graduate Program in Biotechnology is coordinated by professors Fabricio Rochedo Conceição and Dr. Alan John Alexander McBride. The faculty is comprised of 26 researchers, 70% of whom are CNPq scientific and technological productivity fellows. The group has been receiving considerable financial resources from research funding agencies (CNPq, CAPES, FAPERGS, and FINEP) and from other sources, such as the Ministry of Health, Ministry of Agriculture, Livestock and Food Supply, Petrobrás, among others. This financial support has made it possible to publish scientific papers in journals of excellence, develop biotechnological processes and products (patents), qualify students, and modernize the Program’s infrastructure. We maintain partnerships with prominent research groups in Brazil and worldwide besides having well-structured and well-equipped laboratories. We are also very proud to acknowledge the excellent relations between professors, students and the administrative staff at the Center for Biotechnology.

The Program aims to qualify human resources for teaching, extension, and research activities, developing their ability to conduct scientific research projects. Aspects such as research, planning, design, implementation, analysis, and publication, as well as the development of processes and products, are to be addressed by the Program so as to contribute to the advance of the scientific and technological knowledge in the field of Biotechnology. Various basic courses (Biochemistry, Cell Biology, Molecular Biology, Microbiology, Immunology, Biometrics and Experimentation, Research Methodology) and applied courses (Biosecurity, Immunodiagnostic, Molecular Biology Techniques, Bioinformatics, Plant Biotechology, Environmental Biotechnology, Molecular Markers, Food Pathogenic Bacteria, Fermentation Technology, Laboratory Animals, Molecular Embryology and Animal Transgenesis, Cryopreservation of Gametes and Embryos, Functional Genomics, Entrepreneurship and Intellectual Property, Seminars, Oriented Teaching) are offered. Besides defending their thesis or dissertation, students are required to earn 20 credits towards the Master’s Degree and 40 towards the Doctorate Degree in Biotechnology in order to obtain their title.

Area of Concentration

Agricultural Sciences and Health Sciences

Lines of Research

General lines of research: Agro-industrial, Environmental, Plant, Animal, Medical and Microbial Biotechnology.

Specific lines of research: Conventional and reverse vaccinology, expression of recombinant proteins, diagnosis of infectious and parasitic diseases, molecular oncology and epidemiology, metabolic diseases, pharmacology and toxicology, nanobiotechnology, plant and animal transgenesis, plant and animal genetic improvement, functional genomics, proteomics, biopolymers, food microbiology, probiotics, fruit cultivation, among others.

 

Study plan

Faculty

Alan McBride – alanmcb@gmail.com

Ângela Nunes Moreira – angelanm@ufpel.edu.br; angelamoreira@yahoo.com.br

Angelita Moreira – angelitadasilveiramoreira@gmail.com

Antonio Costa de Oliveira – acostol@cgfufpel.org; acostol@terra.com.br

Carlos Castilho de Barros – barros_cc@yahoo.com.br

César Valmor Rombaldi – cesarvrf@ufpel.edu.br

Claire Tondo Vendruscolo – claire.vendruscolo@pq.cnpq.br

Claudia Pinho Hartleben – claudia.fernandes@ufpel.edu.br; clauhart@terra.com.br

Cláudio Pereira de Pereira – claudiochemistry@gmail.com

Daiane Hartwig – daianehartwig@gmail.com

Éverton Fagonde da Silva – fagonde@yahoo.com.br;efsilva@ufpel.edu.br

Fabiana Kömmling Seixas – seixas.fk@gmail.com;fabianak@ufpel.edu.br

Fabricio Rochedo – fabriciorc@pop.com.br; fabricio.rochedo@ufpel.edu.br

Fábio Pereira Leivas Leite – fabio_leite@ufpel.edu.br; fabio@leivasleite.com.br

João Carlos Deschamps – joao.deschamps@pesquisador.cnpq.br

Luciano da Silva Pinto – ls_pinto@hotmail.com

Lucielli Savegnago – luciellisavegnago@yahoo.com.br

Marcio Nunes Corrêa – marcio.nunescorrea@pesquisador.cnpq.br

Odir Antonio Dellagostin – odir@ufpel.edu.br; odirad@terra.com.br

Patrícia Diaz – bilicadiaz@yahoo.com.br

Pedro Almeida – pedrefurg@gmail.com

Sibele Borsuk – sibeleborsuk@gmail.com

Tiago Collares – collares.t@gmail.com; tcollares.cbiotec@ufpel.edu.br

Thomaz Lucia Jr – fariascampos@gmail.com

Vinícius Farias Campos – tomjr2004@yahoo.com.br; thomaz@ufpel.tche.br

Wladimir Padilha da Silva – wladimir.padilha2011@gmail.com

Number of credits required

Matriz Curricular

1º Semestre

CodeDiscipline / PrerequisitesModalityCr.Hours
09030072ANIMAIS DE LABORATÓRIO: PRODUÇÃO E EXPERIMENTAÇÃOOptativa351
0228047BACTERIOLOGIAOptativa468
0688005BIOINFORMÁTICAOptativa351
22000403BIOINFORMÁTICA APLICADA À GENÔMICA MICROBIANAOptativa468
0688003BIOLOGIA CELULARObrigatória468
0688004BIOMETRIA E EXPERIMENTAÇÃOObrigatória468
0688001BIOQUÍMICA APLICADA A BIOTECNOLOGIAOptativa468
0688008BIOSSEGURANÇA EM BIOTECNOLOGIAOptativa351
0010048BIOTECNOLOGIA VEGETAL: CULTURA DE CÉLULAS E TECIDOS DE PLANTASOptativa351
0018013BIOTECNOLOGIA VEGETAL: CULTURA DE CÉLULAS E TECIDOS DE PLANTASOptativa468
0688009DOCÊNCIA ORIENTADA IObrigatória117
22000339DOCÊNCIA ORIENTADA III Obrigatória117
22000340DOCÊNCIA ORIENTADA IVObrigatória117
0778063EMPREENDEDORISMO, INOVAÇÃO E PROPRIEDADE INTELECTUALOptativa351
22000402ENGENHARIA DE SOFTWARE PARA BIOINFORMÁTICA E APRENDIZAGEM DE MÁQUINAOptativa468
22000338ENZIMOLOGIA APLICADAOptativa351
0538036FISIOLOGIA DA REPRODUÇÃOOptativa468
22000323Genômica FuncionalOptativa468
22000331Gestão da Informação Tecnológica e Redação de PatentesOptativa234
0688012IMUNODIAGNÓSTICOOptativa351
0688013IMUNOLOGIAObrigatória351
D000399LIPIDÔMICAOptativa468
D000642LIPIDÔMICAOptativa6102
0778043METODOLOGIA DE PESQUISA E REDAÇÃO CIENTÍFICAOptativa351
0688014MICROBIOLOGIA APLICADA À BIOTECNOLOGIAObrigatória351
22000333Neurociência aplicada a biotecnologiaOptativa468
22000324Oncologia Celular e MolecularOptativa585
0778033ONCOLOGIA CELULAR E MOLECULAROptativa351
22000334Planejamento e Gestão de Evento Científico e Tecnológico em BiotecnologiaOptativa468
0688018SEMINÁRIOS IObrigatória117
22000336Seminários I Doutorado (S1D)Obrigatória117
0688019SEMINÁRIOS IIObrigatória117
22000332Seminários III Doutorado (S3D)Obrigatória117
12000373Tópicos de Lipidômica: Pesquisa e InovaçãoOptativa351
0778035TÓPICOS ESPECIAISOptativa468
22000341TÓPICOS ESPECIAIS IOptativa117
22000342TÓPICOS ESPECIAIS IIOptativa234
22000343TÓPICOS ESPECIAIS IIIOptativa351
22000344TÓPICOS ESPECIAIS IVOptativa468

Professores que ministraram disciplinas no Curso nos últimos três semestres

Name
ANGELA NUNES MOREIRAFaculdade de Nutrição
ANGELITA DA SILVEIRA MOREIRACentro de Ciências Químicas, Farmacêuticas e de Alimentos
ANTONIO COSTA DE OLIVEIRAFaculdade de Agronomia Eliseu Maciel
ARNALDO DINIZ VIEIRAFaculdade de Veterinária
AUGUSTO SCHNEIDERFaculdade de Nutrição
BERNARDO GARZIERA GASPERINFaculdade de Veterinária
BRUNA DA ROSA CURCIOFaculdade de Veterinária
CAMILA BELMONTE OLIVEIRAInstituto de Biologia
CAMILA PEGORAROFaculdade de Agronomia Eliseu Maciel
CARINE DAHL CORCINIFaculdade de Veterinária
CASSIO CASSAL BRAUNERFaculdade de Agronomia Eliseu Maciel
CESAR VALMOR ROMBALDIFaculdade de Agronomia Eliseu Maciel
CHARLES FERREIRA MARTINSFaculdade de Veterinária
CLAUDIO MARTIN PEREIRA DE PEREIRACentro de Ciências Químicas, Farmacêuticas e de Alimentos
DAIANE DRAWANZ HARTWIGInstituto de Biologia
EDUARDO SCHMITTFaculdade de Veterinária
EUGENIA JACIRA BOLACEL BRAGAInstituto de Biologia
FABIANA KOMMLING SEIXASCentro de Desenvolvimento Tecnológico
FABIO PEREIRA LEIVAS LEITECentro de Desenvolvimento Tecnológico
FABRICIO ROCHEDO CONCEICAOCentro de Desenvolvimento Tecnológico
FLAVIO MANOEL RODRIGUES DA SILVA JÚNIOR
FRANCISCO AUGUSTO BURKERT DEL PINOCentro de Ciências Químicas, Farmacêuticas e de Alimentos
FREDERICO SCHMITT KREMERCentro de Desenvolvimento Tecnológico
GEFERSON FISCHERFaculdade de Veterinária
GILBERTO D'ÁVILA VARGASFaculdade de Veterinária
GRACIELA VÖLZ LOPESFaculdade de Agronomia Eliseu Maciel
GRACIELE DA SILVA CAMPELO BORGESCentro de Ciências Químicas, Farmacêuticas e de Alimentos
JOVINO PIZZIFaculdade de Educação
LEANDRO JOSE DALLAGNOLFaculdade de Agronomia Eliseu Maciel
LEDA MARGARITA CASTANO BARRIOSInstituto de Biologia
LUCIANA TOVO RODRIGUESFaculdade de Medicina
LUCIANO CARLOS DA MAIAFaculdade de Agronomia Eliseu Maciel
LUCIANO DA SILVA PINTOCentro de Desenvolvimento Tecnológico
LUCIELLI SAVEGNAGOCentro de Desenvolvimento Tecnológico
MARCELO DE LIMAFaculdade de Veterinária
MARCIO NUNES CORREAFaculdade de Veterinária
MARIA ELISABETH AIRES BERNEInstituto de Biologia
MARIANA CRISTINA HOEPPNER RONDELLIFaculdade de Veterinária
MARIANA HÄRTER REMIÃOCentro de Desenvolvimento Tecnológico
MAURICIO DE OLIVEIRAFaculdade de Agronomia Eliseu Maciel
NATÁLIA BERNE PINHEIROInstituto de Biologia
NATHIELI BIANCHIN BOTTARIInstituto de Biologia
PATRÍCIA SILVA DIAZCentro de Desenvolvimento Tecnológico
PRISCILA MARQUES MOURA DE LEONCentro de Desenvolvimento Tecnológico
RAFAEL GIANELLA MONDADORIInstituto de Biologia
RAQUELI TERESINHA FRANCAFaculdade de Veterinária
RODRIGO CASQUERO CUNHAFaculdade de Veterinária
SIBELE BORSUKCentro de Desenvolvimento Tecnológico
SILVIA DE OLIVEIRA HUBNERFaculdade de Veterinária
Silvia Leticia Rivero MezaFaculdade de Agronomia Eliseu Maciel
THAIS LARRÉ OLIVEIRA BOHNCentro de Desenvolvimento Tecnológico
THOMAZ LUCIA JUNIORFaculdade de Veterinária
VANESSA GALLICentro de Desenvolvimento Tecnológico
VIVIANE ROHRIG RABASSAFaculdade de Veterinária

Turmas ofertadas em 2024 / 1

Versão do Currículo: 288 (ATUAL)

1º Semestre

Disciplina / Professores / HoráriosTurmaVagasMatric.
0688005 - BIOINFORMÁTICAProfessor responsável pela turma: LUCIANO DA SILVA PINTO
Professor Regente: FREDERICO SCHMITT KREMER
Horários
ManhãTardeNoite
TER08:50 - 09:40
10:00 - 10:50
10:50 - 11:40
11016
22000403 - BIOINFORMÁTICA APLICADA À GENÔMICA MICROBIANAProfessor responsável pela turma: FREDERICO SCHMITT KREMER
Professor Regente: LUCIANO DA SILVA PINTO
Horários
ManhãTardeNoite
SEG08:50 - 09:40
10:00 - 10:50
10:50 - 11:40
11:40 - 12:30
1210
0688003 - BIOLOGIA CELULARProfessor responsável pela turma: VANESSA GALLI
Horários
ManhãTardeNoite
QUA14:00 - 14:50
14:50 - 15:40
16:00 - 16:50
16:50 - 17:40
11826
0688001 - BIOQUÍMICA APLICADA A BIOTECNOLOGIAProfessor responsável pela turma: LUCIELLI SAVEGNAGO
Horários
ManhãTardeNoite
TER14:00 - 14:50
14:50 - 15:40
16:00 - 16:50
16:50 - 17:40
178
0688009 - DOCÊNCIA ORIENTADA I12521
22000402 - ENGENHARIA DE SOFTWARE PARA BIOINFORMÁTICA E APRENDIZAGEM DE MÁQUINAProfessor responsável pela turma: FREDERICO SCHMITT KREMER
157
0538036 - FISIOLOGIA DA REPRODUÇÃOProfessor Regente: RAFAEL GIANELLA MONDADORI
Professor Regente: CARINE DAHL CORCINI
Professor Regente: ARNALDO DINIZ VIEIRA
Professor Regente: THOMAZ LUCIA JUNIOR
Professor responsável pela turma: BERNARDO GARZIERA GASPERIN
Horários
ManhãTardeNoite
SEX14:00 - 14:50
14:50 - 15:40
16:00 - 16:50
16:50 - 17:40
5019
22000323 - Genômica FuncionalProfessor responsável pela turma: SIBELE BORSUK
Professor Regente: FABIANA KOMMLING SEIXAS
Horários
ManhãTardeNoite
TER14:00 - 14:50
14:50 - 15:40
16:00 - 16:50
16:50 - 17:40
1918
D000642 - LIPIDÔMICAProfessor responsável pela turma: CLAUDIO MARTIN PEREIRA DE PEREIRA
Horários
ManhãTardeNoite
QUA10:00 - 10:50
10:50 - 11:40
QUI14:00 - 14:50
14:50 - 15:40
16:00 - 16:50
16:50 - 17:40
138
0688018 - SEMINÁRIOS IProfessor responsável pela turma: SIBELE BORSUK
Professor Regente: FREDERICO SCHMITT KREMER
Horários
ManhãTardeNoite
SEX14:00 - 14:50
15020
0688019 - SEMINÁRIOS IIProfessor responsável pela turma: SIBELE BORSUK
Professor Regente: FREDERICO SCHMITT KREMER
Horários
ManhãTardeNoite
SEX14:50 - 15:40
15011

2º Semestre

Disciplina / Professores / HoráriosTurmaVagasMatric.
0518030 - DOENÇAS METABÓLICASProfessor Regente: FRANCISCO AUGUSTO BURKERT DEL PINO
Professor Regente: MARIANA CRISTINA HOEPPNER RONDELLI
Professor Regente: CHARLES FERREIRA MARTINS
Professor Regente: RAQUELI TERESINHA FRANCA
Professor responsável pela turma: MARCIO NUNES CORREA
Horários
ManhãTardeNoite
SEG14:00 - 14:50
14:50 - 15:40
16:00 - 16:50
16:50 - 17:40
5025
0518166 - METABOLISMO ANIMAL: PONTOS DE CONTROLEProfessor responsável pela turma: MARCIO NUNES CORREA
Horários
ManhãTardeNoite
TER14:00 - 14:50
14:50 - 15:40
16:00 - 16:50
156
1658002 - PRESERVAÇÃO DE FUNGOS E BACTÉRIASProfessor responsável pela turma: ANGELITA DA SILVEIRA MOREIRA
154

Alunos Matriculados

Name Ano de ingresso Semestre de ingresso
ANDRESSA MACHADO FARIAS20241
CLEO DE OLIVEIRA NEVES20241
EDUARDA PEREIRA SOARES DIAS20241
ERICKA VANESSA GUERRA PISCO20241
LAURA DE VARGAS MAIOCCHI20241
PEDRO HENRIQUE DALA NORA QUATRIN20241
RAIANE DE MOURA DA ROSA20241
WESLEY SILVA DA ROSA20241
YASMIM DE MACEDO CORRÊA20241
YURE RODRIGUES NUNES20241
AMANDA FONSECA LEITZKE20232
BRUNA EMANUELE DA SILVA VELASQUEZ20232
EBIPADOU JATTO20232
HENRIQUE GONÇALVES PEGORARO20232
LAÍS DOS SANTOS GONÇALVES20232
LEONARDO FETTER COSTA20232
MARCELY BRASIL SILVA20232
MIGUEL ANDRADE BILHALVA20232
PEDRO HENRIQUE FILGUEIRAS COELHO SOUZA20232
RAIANE ANITA DOS SANTOS SILVA20232
VINICIUS RODRIGUES RODRIGUES20232
ALESSA ROTH DA SILVA20231
CATARINE PETER BELLETTI20231
DÉBORAH TROTA FARIAS DE ALBERNAZ20231
DIONET KENY BELLIDO QUISPE20231
JEANIFER TEIXEIRA CAMACHO20231
MANUELA DA SILVA BARBOSA20231
MURYLLO BOTELHO MEDEIROS20231
THAYNÁ LANER CARDOSO20231
CRISTIANE AMANDA DE OLIVEIRA20222
HADASSA GABRIELA ORTIZ20222
MARCELLO DE SOUZA ALVES20222
NIELE SILVA SOUZA20222
BRUNO DE MORAES GOMES20221

Alunos Egressos

Name Ano de ingresso Ano de conclusão
CAMILA GONÇALVES SERRET20032005
CAMILA MEDEIROS COUTINHO20032005
ELIZANDRA ROSELAINE SHOENARDIE20032005
EMILIA MALONE20042005
FABIANA KOMMLING SEIXAS20032005
SIBELE BORSUK20032005
TIAGO VIEIRAS COLLARES20032005
DAIANE DRAWANZ HARTWIG20042006
GUSTAVO MAIA DE CERQUEIRA20042006
JANAINA GUIMARAES VENZKE20042006
MARIANA LONER COUTINHO20042006
RUTILENE JACONDINO ROLL20032006
VANUSA POUSADA DA HORA20052006
ALEXANDRE ZANARDO DE CARVALHO20062007
CHARLES SOARES HÜBER20062007
FLAVIA ALEIXO VASCONCELLOS20052007
GUILHERME MARTINO VAN DER LAAN20062007
NATÁLIA NEUTZLING CAMACHO20052007
NÚBIA SEYFFERT20052007
SUSELAINE DE GOES MADEIRA20052007
AUGUSTO SCHNEIDER20072008
DAIANE DE PINHO BENEMANN20062008
ELISA CAROLINE DA SILVA SANTOS20062008
LUANA ALVES DUMMER20062008
SILVANA BEUTINGER MARCHIORO20072008
LEONARDO GARCIA MONTE20072009
RÉGIS TUCHTENHAGEN STURBELLE20072009
VINICIUS FARIAS CAMPOS20072009
ADALGISA MILACH20082010
AMANDA AVILA RODRIGUES20082010
ANE GERBER CROCHEMORE20082010
CARLA POHL SEHN20082010
CLAUDIO FERNANDO DE OLIVEIRA20082010
FABIANA FONSECA DOS SANTOS20082010
GABRIEL BARACY KLAFKE20082010
MARCELO MENDES GÖTZE20082010
RUBENS ALVES PEREIRA20082010
TATIANE LOTUFO LEITE20082010
THAÍS FARIAS COLLARES20082010
ANA MUÑOZ VIANNA20092011
ANDRÉ ALEX GRASSMANN20092011
CARLA FERREIRA SILVEIRA20092011
CLARICE BRINCK BRUM20092011
JULIANO LACAVA PEREIRA20092011
LARA ISYS DIAS20092011
LUCIANA OLIVARES ZANINI20092011
PABLO MACHADO MENDES20092011
RAQUEL ROSA DA COSTA20092011
SAMUEL GONÇALVES RIBEIRO20102011
SYDNEY ANTONIO FREHNER KAVALCO20092011
VANESSA GALLI20092011
VANESSA SILVA DA SILVA20092011
CRISTIAN KAEFER20102012
JULIANA ALCOFORADO DINIZ20112012
KARINE RECH BEGNINI20102012
LIANA FLORES MACIEL20092012
MARCUS REDÜ ESLABÃO20102012
MARIANA FREIRE BARBIERI GERZSON20112012
MICHEL QUEVEDO FAGUNDES20102012
OTÁVIO MARTINS CRUZ20112012
RAILSON SCHREINERT DOS SANTOS20112012
TATIANE BILHALVA FOGACA20102012
ANDRÉA DE FÁTIMA SILVA REZENDE20122013
CAROLINA RODRIGUES FELIX20112013
EDUARDA SCHULTZE20112013
FREDERICO PEDRO MADABULA20112013
GABRIELA GUERRA DOS SANTOS20112013
KAREN SILVA LEAL20112013
LIZIANE PEREIRA DA SILVA20112013
LUCAS TEIXEIRA HAX20112013
NEIDA LUCIA CONRAD20112013
PAULA MONTAGNER20112013
ANDRESSA FISCH20122014
Carlos Eduardo Pouey da Cunha20132014
CAROLINE GOMES LUCAS20132014
CHARLES KLAZER GOMES20122014
CLÓVIS MOREIRA JR.20122014
HEREN KERSTNER OTERO AVILA20112014
ITAUÁ LESTON ARAUJO20122014
IVÂNIA DELIBERALLI20122014
KARINE LASTE MACAGNAN20132014
KAUÊ RODRIGUEZ MARTINS20122014
LUIS GUSTAVO CROCHEMORE DA SILVA20122014
MARCELLE MOURA SILVEIRA20122014
MARIANA ALMEIDA IGLESIAS20122014
MARIANA HÄRTER REMIÃO20132014
MÔNICA SILVEIRA WAGNER20122014
THAIS LARRÉ OLIVEIRA BOHN20132014
AUGUSTO NOBRE KABKE20132015
GIANA CARLA GABOARDI20132015
GUSTAVO MARÇAL SCHMIDT GARCIA MOREIRA20132015
KARINA COLONETTI20132015
MARCELO MOREIRA ANTUNES20132015
ANDRESSA STEIN MAFFI20142016
ARTUR TEIXEIRA DE ARAUJO JÚNIOR20142016
BÁRBARA COUTO ROLOFF PADILHA20142016
BARBARA DA SILVA ALVES20142016
BRENO XAVIER GONÇALVES20142016
FREDERICO SCHMITT KREMER20142016
JULIA LABONDE20142016
LÍVIA BUDZIAREK ESLABÃO20142016
MÁRCOS ROBERTO ALVES FERREIRA20142016
MARIANA SOUZA SONEGO20142016
MITYELLE DA COSTA CHAVES RODRIGUES20142016
NATASHA RODRIGUES DE OLIVEIRA20152016
PRISCILA CRISTINA BARTOLOMEU HALICKI20142016
TATIANE CASARIN20142016
WILLIAM BORGES DOMINGUES20152016
ARTHUR DE CASTRO JORGE SILVA20152017
CAROLINA GEORG MAGALHÃES20152017
CAROLINE AMURIM DA SILVA GONÇALVES20152017
JÉSSICA DIAS SOUZA20152017
JOSIANE WEBER TESSMANN20152017
MARA ANDRADE COLARES MAIA20152017
MARA THAIS DE OLIVEIRA SILVA20152017
MARIANA GÁLLIO FRONZA20162017
PATRÍCIA MATTEI20152017
RENAN EUGÊNIO ARAUJO PIRAINE20152017
RODRIGO ANDRADE SCHUCH20152017
URIEL SECCO LONDERO20152017
CAMILA BONEMANN BENDER20172018
ÉVERTON BURLAMARQUE BETTIN20162018
FABIAN MANUEL GUERRERO PAREDES20162018
LIANA NUNES BARBOSA20162018
MICAELA DOMINGUES20172018
MIRNA SAMARA DIÉ ALVES20172018
RAFAEL DOS SANTOS WOLOSKI20162018
VITÓRIA SEQUEIRA GONÇALVES20162018
ADRIELY MARIA OLIVEIRA ROCHA20172019
BRUNA DE OLIVEIRA MOLON20172019
CLEOMAR DA SILVA20172019
GABRIEL DE OLIVEIRA URTIAGA20172019
GUSTAVO WALTZER FEHRENBACH20172019
JÚLIA DAMÉ FONSECA PASCHOAL20172019
LARISSA OLIVEIRA DANELUZ20172019
PEDRO SICA CRUZEIRO20172019
RAQUEL NASCIMENTO DAS NEVES20172019
RODOLFO DA SILVA MAZZARINI BALDINOTTI20172019
RODRIGO BARROS DE PINHO20172019
AMANDA MUNARI GUIMARÃES20182020
AMANDA SIGAL SOARES20182020
EDUARDO BIERHALS BLÖDORN20182020
GABRIANA NATHÁLIA ROSA TIMM20182020
ISADORA ANDRÉ ROSA LOPES20192020
JESSICA DORNELES20182020
LARISSA ALT TAVARES20182020
LAURA JUNQUEIRA DE CAMARGO20182020
MORGANA ALVES BORGES20182020
PEDRO MACHADO MEDEIROS DE ALBUQUERQUE20182020
STELLA BUCHHORN DE FREITAS20192020
THIAGO ÂNGELO SMANIOTTO20182020
VICTORIA MASCARENHAS BORBA20182020
VIOLETTA DIAS PACCE20182020
ALESSANDRA NEIS20192021
AMANDA WEEGE DA SILVEIRA MARTINS20202021
CAMILA RIOS PIECHA20192021
EDUARDO NUNES DELLAGOSTIN20202021
ISADORA LEITZKE GUIDOTTI20202021
LISSETH PAMELA PERALTA CANCHIS20192021
LUCAS REICHERT MAUBRIGADES20192021
PÁMELA SCARAFFUNI CABALLERO20202021
RAFAEL AMARAL DONASSOLO20192021
RAFAEL RODRIGUES RODRIGUES20202021
RENATA NOBRE DA FONSECA20192021
ANTONIO DUARTE PAGANO20212022
BÁRBARA DA ROCHA FONSECA20202022
CHRISTIAN DOMINGUES SANCHEZ20202022
GIULI ARGOU MARQUES20202022
ISABEL LADEIRA PEREIRA20212022
LAURA DALL'AGNO20202022
LEONARDO MARINS20202022
LUIZ PAULO DE OLIVEIRA FERREIRA20192022
MARIANA BERTOLDI AMATO20212022
MICHELE MARQUES NOEDEL DA SILVA20202022
VITÓRIA ADRIELLY CATSCHOR DOS SANTOS20202022
Adriane Leites Strothmann20212023
ANA CAROLINA KURZ PEDRA20212023
CAMILA FERNANDES VIEIRA20212023
EDERSON DOS SANTOS20212023
EDUARDO DOS SANTOS MACEDO COSTA20202023
GUILHERME AUGUSTO ROSA20202023
GUILHERME FEIJÓ DE SOUSA20212023
JENIFER FETTER20222023
KARINA OLIVEIRA DOS SANTOS PHILIPP20212023
LUCAS PETITEMBERTE DE SOUZA20212023
LUIZA DOMINGUES MORON20212023
MARIA LUIZA DE OLIVEIRA ZANINI20212023
MILENE LOPES DOS SANTOS20212023
NICOLE RAMOS SCHOLL20212023
PRISCILA DA SILVA MOREIRA20212023
RAFAEL CARRACENA DE SOUZA TAPAJOZ20212023
THIAGO PEREIRA DE OLIVEIRA CARVALHO20212023
TIFFANY THUROW BUNDE20212023
VANESSA RAMIS DE ARAUJO20212023

Location and contacts

Page generated on 2024-05-18 23:44:49 (query took 0.267734s)