Program Name / Conceitos (*)
Biotechnology
CAPES (2017)6
Level / Degree
Postgraduate / DOUTORADO
Modalidade
Presencial
Turno
DIURNO
Código UFPel
8020
Código CAPES
42003016020D3
Unidade
Programa
Coordenador
Criação e Reconhecimento
Portaria n. 489 de 16/05/1994
Portaria MEC n. 1740 de 20/12/1994 D.O.U. em 22/12/1994.
Renovado pela Portaria MEC n. 609 de 14/03/2019. D.O.U. em 18/03/2019, Seção  1, p. 63.

Presentation

UFPel’s Center for Biotechnology (CenBiot for its spelling in Portuguese) was established in November 1988. Since its creation, the CenBiot has grown steadily, becoming an important center for the dissemination of knowledge on modern biotechnology, technology generation, and the training of new researchers at UFPel. The working experience gathered by CenBiot faculty through their various research projects and also through CenBiot participation in different Graduate Programs in the Area of Agricultural Sciences at UFPel led to the creation of the Graduate Program in Biotechnology in 1994, which now offers a doctorate degree.
The Program was primarily intended for students graduating from the university’s Master’s Programs in Agrarian Sciences and aimed to train them to apply the techniques of modern biotechnology in their fields of study. After a restructuring process, it was renamed Graduate Program in Agricultural Biotechnology, had its lines of research redesigned to focus on the area of ​​agricultural sciences and offered a Master’s and a Doctorate degree in Agricultural Biotechnology. In 2008, with the creation of the Biotechnology Committee by CAPES, the Program was finally named Graduate Program in Biotechnology.

Since the Program was created, 53 masters and 90 doctors have already graduated, many of them becoming professors and/or researchers in national and international teaching and research institutions. Currently, the Program’s activities take place at the Center for Biotchnology at UFPel’s Technology Development Center (CDTec), established on Capão do Leão Campus, in the city of Pelotas, Brazil. In addition to the Master’s and Doctorate degree programs, the CDTec Center for Biotechnology also offers the Bachelor’s Program in Biotechnology, the first of its kind in the state of Rio Grande do Sul.

In 2013, after a triennial review (2010-2012) performed by CAPES, the Graduate Program in Biotechnology was given a grade of 6 and became one of the most respected programs in the country. In this evaluation, programs were graded according to the following scale: 1 and 2, which would be disqualifying grades; 3 meaning a regular performance that meets the minimal quality standard; 4 meaning a good performance and 5, the maximum score for graduate programs with master’s degrees only. Grades 6 and 7 indicate a performance equivalent to the highest international standard.

Nowadays, the Graduate Program in Biotechnology is coordinated by professors Fabricio Rochedo Conceição and Dr. Alan John Alexander McBride. The faculty is comprised of 26 researchers, 70% of whom are CNPq scientific and technological productivity fellows. The group has been receiving considerable financial resources from research funding agencies (CNPq, CAPES, FAPERGS, and FINEP) and from other sources, such as the Ministry of Health, Ministry of Agriculture, Livestock and Food Supply, Petrobrás, among others. This financial support has made it possible to publish scientific papers in journals of excellence, develop biotechnological processes and products (patents), qualify students, and modernize the Program’s infrastructure. We maintain partnerships with prominent research groups in Brazil and worldwide besides having well-structured and well-equipped laboratories. We are also very proud to acknowledge the excellent relations between professors, students and the administrative staff at the Center for Biotechnology.

The Program aims to qualify human resources for teaching, extension, and research activities, developing their ability to conduct scientific research projects. Aspects such as research, planning, design, implementation, analysis, and publication, as well as the development of processes and products, are to be addressed by the Program so as to contribute to the advance of the scientific and technological knowledge in the field of Biotechnology. Various basic courses (Biochemistry, Cell Biology, Molecular Biology, Microbiology, Immunology, Biometrics and Experimentation, Research Methodology) and applied courses (Biosecurity, Immunodiagnostic, Molecular Biology Techniques, Bioinformatics, Plant Biotechology, Environmental Biotechnology, Molecular Markers, Food Pathogenic Bacteria, Fermentation Technology, Laboratory Animals, Molecular Embryology and Animal Transgenesis, Cryopreservation of Gametes and Embryos, Functional Genomics, Entrepreneurship and Intellectual Property, Seminars, Oriented Teaching) are offered. Besides defending their thesis or dissertation, students are required to earn 20 credits towards the Master’s Degree and 40 towards the Doctorate Degree in Biotechnology in order to obtain their title.

Area of Concentration

Agricultural Sciences and Health Sciences

Lines of Research

General lines of research: Agro-industrial, Environmental, Plant, Animal, Medical and Microbial Biotechnology.

Specific lines of research: Conventional and reverse vaccinology, expression of recombinant proteins, diagnosis of infectious and parasitic diseases, molecular oncology and epidemiology, metabolic diseases, pharmacology and toxicology, nanobiotechnology, plant and animal transgenesis, plant and animal genetic improvement, functional genomics, proteomics, biopolymers, food microbiology, probiotics, fruit cultivation, among others.

Study plan

Faculty

Alan McBride - alanmcb@gmail.com

Ângela Nunes Moreira - angelanm@ufpel.edu.br; angelamoreira@yahoo.com.br

Angelita Moreira - angelitadasilveiramoreira@gmail.com

Antonio Costa de Oliveira - acostol@cgfufpel.org; acostol@terra.com.br

Carlos Castilho de Barros - barros_cc@yahoo.com.br

César Valmor Rombaldi - cesarvrf@ufpel.edu.br

Claire Tondo Vendruscolo - claire.vendruscolo@pq.cnpq.br

Claudia Pinho Hartleben - claudia.fernandes@ufpel.edu.br; clauhart@terra.com.br

Cláudio Pereira de Pereira - claudiochemistry@gmail.com

Daiane Hartwig - daianehartwig@gmail.com

Éverton Fagonde da Silva - fagonde@yahoo.com.br;efsilva@ufpel.edu.br

Fabiana Kömmling Seixas - seixas.fk@gmail.com;fabianak@ufpel.edu.br

Fabricio Rochedo - fabriciorc@pop.com.br; fabricio.rochedo@ufpel.edu.br

Fábio Pereira Leivas Leite - fabio_leite@ufpel.edu.br; fabio@leivasleite.com.br

João Carlos Deschamps - joao.deschamps@pesquisador.cnpq.br

Luciano da Silva Pinto - ls_pinto@hotmail.com

Lucielli Savegnago - luciellisavegnago@yahoo.com.br

Marcio Nunes Corrêa - marcio.nunescorrea@pesquisador.cnpq.br

Odir Antonio Dellagostin - odir@ufpel.edu.br; odirad@terra.com.br

Patrícia Diaz - bilicadiaz@yahoo.com.br

Pedro Almeida - pedrefurg@gmail.com

Sibele Borsuk - sibeleborsuk@gmail.com

Tiago Collares - collares.t@gmail.com; tcollares.cbiotec@ufpel.edu.br

Thomaz Lucia Jr - fariascampos@gmail.com

Vinícius Farias Campos - tomjr2004@yahoo.com.br; thomaz@ufpel.tche.br

Wladimir Padilha da Silva - wladimir.padilha2011@gmail.com
 

Number of credits required

Matriz Curricular

1º Semestre

CodeDiscipline / PrerequisitesModalityCr.Hours
09030072ANIMAIS DE LABORATÓRIO: PRODUÇÃO E EXPERIMENTAÇÃOOptativa351
0228047BACTERIOLOGIAOptativa468
0688005BIOINFORMÁTICAOptativa351
22000403BIOINFORMÁTICA APLICADA À GENÔMICA MICROBIANAOptativa468
0688003BIOLOGIA CELULARObrigatória468
0688004BIOMETRIA E EXPERIMENTAÇÃOObrigatória468
0688001BIOQUÍMICA APLICADA A BIOTECNOLOGIAObrigatória468
0688008BIOSSEGURANÇA EM BIOTECNOLOGIAOptativa351
0010048BIOTECNOLOGIA VEGETAL: CULTURA DE CÉLULAS E TECIDOS DE PLANTASOptativa351
0018013BIOTECNOLOGIA VEGETAL: CULTURA DE CÉLULAS E TECIDOS DE PLANTASOptativa468
0688009DOCÊNCIA ORIENTADA IObrigatória117
0688010DOCÊNCIA ORIENTADA IIObrigatória117
22000339DOCÊNCIA ORIENTADA III Obrigatória117
22000340DOCÊNCIA ORIENTADA IVObrigatória117
0778063EMPREENDEDORISMO, INOVAÇÃO E PROPRIEDADE INTELECTUALOptativa351
22000402ENGENHARIA DE SOFTWARE PARA BIOINFORMÁTICA E APRENDIZAGEM DE MÁQUINAOptativa468
22000338ENZIMOLOGIA APLICADAOptativa351
0538036FISIOLOGIA DA REPRODUÇÃOOptativa468
22000323Genômica FuncionalOptativa468
22000331Gestão da Informação Tecnológica e Redação de PatentesOptativa234
0688012IMUNODIAGNÓSTICOOptativa351
0688013IMUNOLOGIAObrigatória351
D000399LIPIDÔMICAOptativa468
D000642LIPIDÔMICAOptativa6102
0778043METODOLOGIA DE PESQUISA E REDAÇÃO CIENTÍFICAOptativa351
0688014MICROBIOLOGIA APLICADA À BIOTECNOLOGIAObrigatória351
22000333Neurociência aplicada a biotecnologiaOptativa468
22000324Oncologia Celular e MolecularOptativa585
0778033ONCOLOGIA CELULAR E MOLECULAROptativa351
22000334Planejamento e Gestão de Evento Científico e Tecnológico em BiotecnologiaOptativa468
0778032PROTEÔMICAOptativa351
0688018SEMINÁRIOS IObrigatória117
22000336Seminários I Doutorado (S1D)Obrigatória117
0688019SEMINÁRIOS IIObrigatória117
22000335Seminários II Doutorado (S2D)Obrigatória117
0778034SEMINÁRIOS IIIObrigatória234
22000332Seminários III Doutorado (S3D)Obrigatória117
12000373Tópicos de Lipidômica: Pesquisa e InovaçãoOptativa351
0778035TÓPICOS ESPECIAISOptativa468
22000341TÓPICOS ESPECIAIS IOptativa117
22000342TÓPICOS ESPECIAIS IIOptativa234
22000343TÓPICOS ESPECIAIS IIIOptativa351
22000344TÓPICOS ESPECIAIS IVOptativa468

2º Semestre

CodeDiscipline / PrerequisitesModalityCr.Hours
778024ANIMAIS DE LABORATÓRIO: PRODUÇÃO E EXPERIMENTAÇÃOOptativa351
0228045BACTÉRIAS PATOGÊNICAS EM ALIMENTOSOptativa468
D001251Bioestatística aplicada á Biotecnologia e BioquímicaOptativa351
0770064BIOINFORMÁTICA AVANÇADAOptativa468
0688011BIOLOGIA MOLECULARObrigatória468
D000569BIOPROCESSOS COM PICHIA PASTORISOptativa468
0018014CRESCIMENTO E DESENVOLVIMENTO DE PLANTASOptativa468
0688025CRIOPRESERVAÇÃO DE GAMETAS E EMBRIÕESOptativa351
D000506CROMATOGRAFIA EXPERIMENTALOptativa351
0518030DOENÇAS METABÓLICASOptativa468
0778039EMBRIOLOGIA MOLECULAR E TRANSGÊNESE ANIMALOptativa351
0778040GENÔMICA FUNCIONALOptativa351
0778065GESTÃO DA INFORMAÇÃO TECNOLÓGICA E REDAÇÃO DE PATENTESOptativa117
02510106GESTÃO E EMPREENDEDORISMO NO AGRONEGÓCIOOptativa351
0688023IMUNOQUÍMICAOptativa351
D000505JOURNAL CLUB: CRITICAL READING AND EVALUATION OF SCIENTIFIC PAPERSOptativa351
0010043LABORATÓRIO DE FISIOLOGIA VEGETALOptativa234
0688015MARCADORES MOLECULARESOptativa351
0778044MECANISMOS CELULARES E MOLECULARES DE PATOGENICIDADE BACTERIANAOptativa468
0518166METABOLISMO ANIMAL: PONTOS DE CONTROLEOptativa351
1658002PRESERVAÇÃO DE FUNGOS E BACTÉRIASOptativa351
D000504PROCESSOS DE RECUPERAÇÃO E PURIFICAÇÃO DE MOLÉCULAS BIOTECNOLÓGICASOptativa468
22000576TÉCNICAS DE BIOLOGIA MOLECULAROptativa585
0778041TÉCNICAS DE BIOLOGIA MOLECULAR Optativa351
0688022TECNOLOGIA DAS FERMENTAÇÕESOptativa351
D001070Tópicos Avançados em Histologia BucalOptativa468
0778064VACINOLOGIAOptativa468

Professores que ministraram disciplinas no Curso nos últimos três semestres

Name
ALEXANDRE EMIDIO RIBEIRO SILVAFaculdade de Odontologia
ANA CAROLINA UCHOA VASCONCELOSFaculdade de Odontologia
ANELISE FERNANDES MONTAGNERFaculdade de Odontologia
ANGELA MARIA FIORENTINIFaculdade de Agronomia Eliseu Maciel
ANGELA NUNES MOREIRAFaculdade de Nutrição
ANGELITA DA SILVEIRA MOREIRACentro de Ciências Químicas, Farmacêuticas e de Alimentos
ANTONIO COSTA DE OLIVEIRAFaculdade de Agronomia Eliseu Maciel
ARNALDO DINIZ VIEIRAFaculdade de Veterinária
BERNARDO GARZIERA GASPERINFaculdade de Veterinária
CAMILA BELMONTE OLIVEIRAInstituto de Biologia
CAMILA PEGORAROFaculdade de Agronomia Eliseu Maciel
CARINE DAHL CORCINIFaculdade de Veterinária
CASSIO CASSAL BRAUNERFaculdade de Agronomia Eliseu Maciel
CESAR VALMOR ROMBALDIFaculdade de Agronomia Eliseu Maciel
CLAUDIO MARTIN PEREIRA DE PEREIRACentro de Ciências Químicas, Farmacêuticas e de Alimentos
DAIANE DRAWANZ HARTWIGInstituto de Biologia
EDUARDO SCHMITTFaculdade de Veterinária
EUGENIA JACIRA BOLACEL BRAGAInstituto de Biologia
FABIANA KOMMLING SEIXASCentro de Desenvolvimento Tecnológico
FABIO PEREIRA LEIVAS LEITECentro de Desenvolvimento Tecnológico
FABRICIO ROCHEDO CONCEICAOCentro de Desenvolvimento Tecnológico
FRANCISCO AUGUSTO BURKERT DEL PINOCentro de Ciências Químicas, Farmacêuticas e de Alimentos
FRANCISCO WILKER MUSTAFA GOMES MUNIZFaculdade de Odontologia
FREDERICO SCHMITT KREMERCentro de Desenvolvimento Tecnológico
GEFERSON FISCHERFaculdade de Veterinária
GRACIELA VÖLZ LOPESFaculdade de Agronomia Eliseu Maciel
HAROON UR RASHIDCentro de Ciências Químicas, Farmacêuticas e de Alimentos
JOAO LUIZ ZANIFaculdade de Veterinária
JOAO RODRIGO GIL DE LOS SANTOSFaculdade de Veterinária
LUCIANO CARLOS DA MAIAFaculdade de Agronomia Eliseu Maciel
LUCIANO DA SILVA PINTOCentro de Desenvolvimento Tecnológico
LUCIELLI SAVEGNAGOCentro de Desenvolvimento Tecnológico
LUIZ ALEXANDRE CHISINIFaculdade de Odontologia
LUIZ FILIPE DAME SCHUCHFaculdade de Veterinária
MARCELO DE LIMAFaculdade de Veterinária
MARCIO NUNES CORREAFaculdade de Veterinária
MÁRCIO SANTOS DA SILVACentro de Ciências Químicas, Farmacêuticas e de Alimentos
MARIANA GONZALEZ CADEMARTORIFaculdade de Odontologia
MARIANA HÄRTER REMIÃOCentro de Desenvolvimento Tecnológico
MARILTON SANCHOTENE DE AGUIARCentro de Desenvolvimento Tecnológico
MARLETE BRUM CLEFFFaculdade de Veterinária
MAURICIO DE OLIVEIRAFaculdade de Agronomia Eliseu Maciel
PATRICIA AUGUSTIN JAQUES MAILLARDCentro de Desenvolvimento Tecnológico
PATRICIA DA SILVA NASCENTEInstituto de Biologia
PATRÍCIA SILVA DIAZCentro de Desenvolvimento Tecnológico
PRISCILA MARQUES MOURA DE LEONCentro de Desenvolvimento Tecnológico
RAFAEL GIANELLA MONDADORIInstituto de Biologia
RAQUELI TERESINHA FRANCAFaculdade de Veterinária
RENATA OSORIO DE FARIAFaculdade de Veterinária
RODRIGO CASQUERO CUNHAFaculdade de Veterinária
ROGERIO ANTONIO FREITAGCentro de Ciências Químicas, Farmacêuticas e de Alimentos
SIBELE BORSUKCentro de Desenvolvimento Tecnológico
SILVIA DE OLIVEIRA HUBNERFaculdade de Veterinária
Silvia Leticia Rivero MezaFaculdade de Agronomia Eliseu Maciel
THAIS LARRÉ OLIVEIRA BOHNCentro de Desenvolvimento Tecnológico
THOMAZ LUCIA JUNIORFaculdade de Veterinária
ULISSES BRISOLARA CORRÊACentro de Desenvolvimento Tecnológico
VANESSA GALLICentro de Desenvolvimento Tecnológico
VIVIANE ROHRIG RABASSAFaculdade de Veterinária

Turmas ofertadas em 2024 / 1

Versão do Currículo: 336 (ATUAL)

1º Semestre

Disciplina / Professores / HoráriosTurmaVagasMatric.
0688005 - BIOINFORMÁTICAProfessor responsável pela turma: LUCIANO DA SILVA PINTO
Professor Regente: FREDERICO SCHMITT KREMER
Horários
ManhãTardeNoite
TER08:50 - 09:40
10:00 - 10:50
10:50 - 11:40
1316
22000403 - BIOINFORMÁTICA APLICADA À GENÔMICA MICROBIANAProfessor responsável pela turma: FREDERICO SCHMITT KREMER
Professor Regente: LUCIANO DA SILVA PINTO
Horários
ManhãTardeNoite
SEG08:50 - 09:40
10:00 - 10:50
10:50 - 11:40
11:40 - 12:30
1510
0688003 - BIOLOGIA CELULARProfessor responsável pela turma: VANESSA GALLI
Horários
ManhãTardeNoite
QUA14:00 - 14:50
14:50 - 15:40
16:00 - 16:50
16:50 - 17:40
1326
0688001 - BIOQUÍMICA APLICADA A BIOTECNOLOGIAProfessor responsável pela turma: LUCIELLI SAVEGNAGO
Horários
ManhãTardeNoite
TER14:00 - 14:50
14:50 - 15:40
16:00 - 16:50
16:50 - 17:40
188
0688009 - DOCÊNCIA ORIENTADA I12521
0688010 - DOCÊNCIA ORIENTADA II1507
22000339 - DOCÊNCIA ORIENTADA III 1101
22000402 - ENGENHARIA DE SOFTWARE PARA BIOINFORMÁTICA E APRENDIZAGEM DE MÁQUINAProfessor responsável pela turma: FREDERICO SCHMITT KREMER
137
22000323 - Genômica FuncionalProfessor responsável pela turma: SIBELE BORSUK
Professor Regente: FABIANA KOMMLING SEIXAS
Horários
ManhãTardeNoite
TER14:00 - 14:50
14:50 - 15:40
16:00 - 16:50
16:50 - 17:40
11218
D000642 - LIPIDÔMICAProfessor responsável pela turma: CLAUDIO MARTIN PEREIRA DE PEREIRA
Horários
ManhãTardeNoite
QUA10:00 - 10:50
10:50 - 11:40
QUI14:00 - 14:50
14:50 - 15:40
16:00 - 16:50
16:50 - 17:40
138
22000336 - Seminários I Doutorado (S1D)Professor responsável pela turma: FREDERICO SCHMITT KREMER
Professor Regente: SIBELE BORSUK
Horários
ManhãTardeNoite
SEX14:00 - 14:50
15017
22000335 - Seminários II Doutorado (S2D)Professor responsável pela turma: FREDERICO SCHMITT KREMER
Professor Regente: SIBELE BORSUK
Horários
ManhãTardeNoite
SEX14:50 - 15:40
15018
22000332 - Seminários III Doutorado (S3D)Professor responsável pela turma: FREDERICO SCHMITT KREMER
Professor Regente: SIBELE BORSUK
Horários
ManhãTardeNoite
SEX16:00 - 16:50
15018

2º Semestre

Disciplina / Professores / HoráriosTurmaVagasMatric.
0518166 - METABOLISMO ANIMAL: PONTOS DE CONTROLEProfessor responsável pela turma: MARCIO NUNES CORREA
Horários
ManhãTardeNoite
TER14:00 - 14:50
14:50 - 15:40
16:00 - 16:50
156
1658002 - PRESERVAÇÃO DE FUNGOS E BACTÉRIASProfessor responsável pela turma: ANGELITA DA SILVEIRA MOREIRA
154

Alunos Matriculados

Name Ano de ingresso Semestre de ingresso
ALICE NUNES SILVA ITTURRIET20241
ANA CAROLINE BASNIAK KONKOL20241
ANA VITÓRIA COSTA20241
ANDRIELE BÖNEMANN MADRUGA20241
CLEOMAR DA SILVA20241
ELIAS EDUARDO BARBOSA DA ROSA20241
GUILHERME AUGUSTO ROSA20241
GUSTAVO HENRIQUE CAMOZATTO20241
MANOELA FURTADO20241
RUTIÉLE SILVEIRA20241
DIEGO SERRASOL DO AMARAL20232
ÍGOR POLETTI20232
LUIZA DOMINGUES MORON20232
MARIA LUIZA DE OLIVEIRA ZANINI20232
NICOLE RAMOS SCHOLL20232
SUZANA LEMKE LANIUS20232
VANESSA RAMIS DE ARAUJO20232
ANA CAROLINA KURZ PEDRA20231
EDUARDO DOS SANTOS MACEDO COSTA20231
ELLEN LUÍSE VAGHETTI HOERLLE20231
GIULI ARGOU MARQUES20231
GUILHERME FEIJÓ DE SOUSA20231
LUANA CARLA SALVI20231
LUCAS PETITEMBERTE DE SOUZA20231
MILENE LOPES DOS SANTOS20231
RAFAELLA SINNOTT DIAS20231
TIFFANY THUROW BUNDE20231
ANTONIO DUARTE PAGANO20222
CHRISTIAN DOMINGUES SANCHEZ20222
FABIAN MANUEL GUERRERO PAREDES20222
GABRIELA DE QUADROS DA LUZ20222
ISABEL LADEIRA PEREIRA20222
PEDRO LOPES REISSER20222
SANDRA TOUSSAINT20222
TAMARA MENDES LEITE SILVA TRINDADE20222
BÁRBARA DA ROCHA FONSECA20221
CLEIDEANNY CANCELA GALVÃO20221
Fabiane Neitzke Höfs20221
LEONARDO MARINS20221
MICHELLE DIAS HORNES DA ROSA20221
RENATA WOLF SUÑÉ MARTINS DA SILVA20221
AMANDA WEEGE DA SILVEIRA MARTINS20212
DANIELA RODRIGUERO WOZEAK20212
EDUARDO NUNES DELLAGOSTIN20212
ISADORA LEITZKE GUIDOTTI20212
Natiéli Machado Gonçalves20212
PÁMELA SCARAFFUNI CABALLERO20212
RAFAEL RODRIGUES RODRIGUES20212
ROBERTO BARBOSA DE MORAIS20212
ALESSANDRA NEIS20211
AMANDA BARBOSA ATRIB20211
AUDREY CHRISTINA DO NASCIMENTO20211
GILCA COSTA NACHTIGAL20211
JENNIFER VILLAVICENCIO HUAMANI20211
MAGNA FABRÍCIA BRASIL SAVELA20211
MARIA CAROLINA NARVAL DE ARAUJO20211
MARIA CLARA MARTINS FERREIRA20211
NYELSON DA SILVA NONATO20211
PATRÍCIA GOMES LIMA20211
SUZANE OLACHEA ALLEND20211
CAREN LAÍS SEEHABER FRIEDRICH DOS SANTOS20202
ISADORA ANDRÉ ROSA LOPES20202
LAURA DE MORAES GOMES20202
STELLA BUCHHORN DE FREITAS20202
AMANDA MUNARI GUIMARÃES20201
DANIELA PERES MARTINEZ20201
DOMITILA BRZOSKOWSKI CHAGAS20201
GUILHERME SENNA DOS SANTOS20201
HUGO CARLOS BOLZON GONZALEZ20201
JADE RIET GRAMINHO20201
JOSÉ VICTOR CARDOSO BRAGA20201
LUCAS LOURENÇO CASTIGLIONI GUIDONI20201
VITÓRIA MÜLLER20201

Alunos Egressos

Name Ano de ingresso Ano de conclusão
CARLOS GIL TURNES19941998
LIGIA MARGARETH CANTARELLI PEGORARO19941998
LORAINE ANDRE ISOLDI19941998
MARIA ISABEL QUEIROZ19941998
NELSON JOSÉ LAURINDO DIONELLO19941998
PEDRO CANISIO BINSFELD19941998
LUCIANA BICCA DODE19961999
MARIA DA GRACA MARTINO ROTH19941999
JORGE ADOLFO SILVA19962000
ANDREA DOS SANTOS SCHNEID19962001
CARLOS JAMES SCAINI19972001
FLAVIA WEYKAMP DA CRUZ MCBRIDE19962001
IVO PIVATO19972001
MARIA GABRIELA TAVARES RHEINGANTZ19972001
ANA LUCIA SOARES CHAVES19972002
ANGELITA DA SILVEIRA MOREIRA19982002
CLAUDIOMAR SOARES BROD19972002
CRISTINA WETZEL DA CUNHA19972002
EDMIR DA SILVA NICOLA19962002
ELIANA KNACKPUSS VAZ19982002
EUGENIA JACIRA BOLACEL BRAGA19982002
MARCIO NUNES CORREA19982002
MARCO ALBERTO MEDEIROS19972002
MARIA ISABEL CORREA DA SILVA MACHADO19972002
REGINALDO GASPAR BASTOS19982002
ANA PAULA NUNES19972003
ORLANDO PEREIRA RAMIREZ19982003
ANGELA NUNES MOREIRA20022005
FABRICIO ROCHEDO CONCEICAO20022005
GLADIS AVER RIBEIRO19962005
SANDRA DENIZE DORNELES JOUGLARD20022005
BRUNA DA ROSA CURCIO20042006
ROBERTA COLARES BESSEL20022006
CAROLINE DELLINGHAUSEN BORGES20042007
ERICO KUNDE CORREA20032007
FABIANA KOMMLING SEIXAS20052007
GEFERSON FISCHER20032007
GIANI MARIZA BÄRWALD BÖHM20052007
IVAN BIANCHI20032007
JOAO RODRIGO GIL DE LOS SANTOS20042007
MILTON CARVALHO MACEDO JUNIOR20022007
TIAGO VEIRAS COLLARES20052007
ANDRÉA DA SILVA RAMOS ROCHA20042008
CARINA MARTINS DE MORAES20052008
CLAUDIA PINHO HARTLEBEN20042008
EVERTON FAGONDE DA SILVA20042008
LUCIANO DA SILVA PINTO20052008
PATRÍCIA SILVA DIAZ20042008
SIBELE BORSUK20052008
SIMONE SIMIONATTO20062008
GUSTAVO MAIA DE CERQUEIRA20062009
JANAINA GUIMARAES VENZKE20052009
LEANDRO QUINTANA NIZOLI20062009
LORENA LEONARDO SOUZA20052009
MARTA GONCALVES AMARAL20062009
CARINE DAHL CORCINI20082010
DAIANE DRAWANZ HARTWIG20082010
VANUSA POUSADA DA HORA20062010
AUGUSTO SCHNEIDER20082011
FILIPE DE CARVALHO VICTORIA20082011
FLAVIA ALEIXO VASCONCELLOS20082011
HELENA STRELOW THUROW20092011
LEONARDO GARCIA MONTE20092011
MARCELO MENDONÇA20082011
MARIANA LONER COUTINHO20072011
PRISCILA MARQUES MOURA DE LEON20092011
VINICIUS FARIAS CAMPOS20092011
CAROLINE RIZZI20092012
CRISTINA HELENA MARIA MOREIRA VERNETTI20082012
DAIANE DE PINHO BENEMANN20082012
DANIELA FERNANDES RAMOS20082012
DIEGO GIL DE LOS SANTOS20092012
FERNANDA GERMANO ALVES GAUTÉRIO20082012
FERNANDA NEDEL20102012
KARINE MACIEL FORSTER20082012
RÉGIS TUCHTENHAGEN STURBELLE20092012
RITA DE CASSIA DOS SANTOS DA CONCEICAO20082012
CARINA PEREIRA DA SILVA20092013
CIANE XAVIER GONÇALVES20092013
GABRIEL BARACY KLAFKE20102013
KATIA LESTON BACELO20102013
LUANA ALVES DUMMER20092013
LUDMILA GONÇALVES ENTIAUSPE20102013
MARA HELENA SAALFELD20092013
MÁRCIA MAGALHÃES MATA20092013
PAULA DE LIMA TELMO20092013
SILVANA BEUTINGER MARCHIORO20082013
SYDNEY ANTONIO FREHNER KAVALCO20112013
THAÍS FARIAS COLLARES20102013
VIRGÍNIA CAMPELLO YURGEL20102013
AMILTON CLAIR PINTO SEIXAS NETO20122014
ANE GERBER CROCHEMORE20102014
ELISA CAROLINE DA SILVA SANTOS20102014
GLACY JAQUELINE DA SILVA20102014
IVY BASTOS RAMIS20112014
MICHELE PEPE CERQUEIRA20102014
VINICIUS COITINHO TABELEAO20102014
ANDRÉ ALEX GRASSMANN20112015
CAROLINA BESPALHOK JACOMETO20122015
ELIZA ROSSI KOMNINOU20112015
KARINE RECH BEGNINI20122015
LUCIANA OLIVARES ZANINI20112015
RAILSON SCHREINERT DOS SANTOS20122015
RODRIGO CORRÊA FRANÇA20112015
SUZIANE ANTES JACOBS20102015
AMANDA AVILA RODRIGUES20112016
ANDRÉA DE FÁTIMA SILVA REZENDE20132016
BIANCA SICA SIEDLER20122016
EDUARDA SCHULTZE20132016
GABRIELA DA ROCHA LEMOS MENDES20132016
GIZELE LIMA DE SÁ20122016
GUILHERME CARDOSO20122016
ISADORA RUBIN DE OLIVEIRA20132016
KAREN SILVA LEAL20132016
LIZIANE PEREIRA DA SILVA20132016
LUCAS TEIXEIRA HAX20132016
LUCIMAR MARQUES PINTO BROD20132016
MARCUS REDÜ ESLABÃO20122016
NEIDA LUCIA CONRAD20132016
ROSIANE MASTELARI MARTINS20142016
TATIANE BILHALVA FOGACA20122016
WLADIMIR RIBEIRO DUARTE20122016
CAROLINE GOMES LUCAS20142017
JÚLIA SILVEIRA VIANNA20132017
MARIANA HÄRTER REMIÃO20152017
PAULA MONTAGNER20132017
SILVIA SAUERESSIG20142017
TONY LEANDRO REZENDE DA SILVEIRA20142017
ANA MUÑOZ VIANNA20142018
BRUNA SILVEIRA PACHECO20152018
Carlos Eduardo Pouey da Cunha20142018
CHARLES KLAZER GOMES20142018
CLÓVIS MOREIRA JR.20142018
FRANCISCO SILVESTRE BRILHANTE BEZERRA20142018
ILUSCA SAMPAIO FINGER20142018
JULIANA DE LIMA MARQUES20152018
KARINE LASTE MACAGNAN20152018
KAUÊ RODRIGUEZ MARTINS20142018
LOUISE HAUBERT20152018
MARCELLE MOURA SILVEIRA20142018
MARIANA ALMEIDA IGLESIAS20142018
MOZER MANETTI DE AVILA20152018
SUELY RIBEIRO BAMPI20152018
THAIS LARRÉ OLIVEIRA BOHN20142018
VÍVIAN EBELING VIANA20142018
ALEXANDRE ANTUNES BRUM20172019
BÁRBARA COUTO ROLOFF PADILHA20162019
FREDERICO SCHMITT KREMER20162019
GIANA CARLA GABOARDI20152019
LUCAS MOREIRA DOS SANTOS20162019
MÁRCOS ROBERTO ALVES FERREIRA20162019
MARIANA SOUZA SONEGO20162019
MATHEUS COSTA DA ROSA20152019
SUÉLEN CAVALHEIRO AMARAL20152019
THAIS MARTEN20152019
VERONICA HOYOS MARULANDA20152019
ALLISON CARLOS ASSUNÇÃO SILVA20162020
ANGELA MARIA CASARIL20162020
CAROLINA BAPTISTA GOMES20162020
EVELISE SAMPAIO DA SILVA20152020
FRANCISCO DENIS SOUZA SANTOS20162020
JÊNIFER MALHEIROS GONÇALVES20172020
MARTHA LUCIA RUIZ BENITEZ20162020
NATASHA RODRIGUES DE OLIVEIRA20162020
TATIANA DANDOLINI SACCON20162020
WILLIAM BORGES DOMINGUES20162020
ALICE CORRÊA SANTOS20172021
CAMILA PIZONI20172021
KARINE ELISE JANNER DE FREITAS20172021
LIANA NUNES BARBOSA20182021
MARA THAIS DE OLIVEIRA SILVA20172021
MARIANA GÁLLIO FRONZA20172021
MATHEUS GOMES LOPES20182021
NELSON LUIZ DE LIMA IAHNKE20172021
RAFAELA SILVA FORMOSO20172021
RENAN EUGÊNIO ARAUJO PIRAINE20172021
URIEL SECCO LONDERO20172021
CAMILA BONEMANN BENDER20182022
ÉVERTON BURLAMARQUE BETTIN20182022
GABRIELA BUENO LUZ20182022
MARA ANDRADE COLARES MAIA20172022
MARILIANA LUIZA FERREIRA ALVES20182022
MIRNA SAMARA DIÉ ALVES20182022
NATÁLIA VIEIRA SEGATTO20182022
PALOMA TABORDA BIRMANN20182022
VITÓRIA SEQUEIRA GONÇALVES20182022
EDUARDO SILVEIRA RIBEIRO20192023
ELSA GIOVANNA AVILA MARTINEZ20192023
ITIANE BARCELLOS JASKULSKI20182023
LEANDRO SILVA NUNES20192023
RODRIGO BARROS DE PINHO20192023
TALLYSON NOGUEIRA BARBOSA20192023

Location and contacts

Page generated on 2024-05-18 23:33:11 (query took 0.327309s)